Renovace historické hasičské stříkačky

Renovace stříkačky Ing. Holeček 1928

 

Sbor dobrovolných hasičů v Nížkově zajišťují renovaci zajímavé historické stříkačky z roku 1928. K historii této zajímavé technické památky uvádí:

Stříkačka byla zakoupena 11.5.1928 u firmy Holeček v Praze za 35 000,- Kč a sloužila až do roku 1958. Na celou částku poskytla půjčku Nížkovská záložna a obec Nížkov se za půjčku zaručila. Hasiči poté dluh spláceli až do roku 1938.
V roce 1958 byla stříkačka přidělena hasičům do Špinova, kde sloužila až do roku 1966. V tomto roce byla nasazena na hašení požáru kravína v Nížkově. Při této akci se bohužel porouchal motor a od té doby byla dlouho nefunkční.
Až v roce 1994 byla dopravena zpět ze Špinova do Nížkova.

Renovaci, která byla zahájená v roce 2020, provádí pan Bohuslav Fišar za Sázavy, který se věnuje opravě hasičských historických strojů. Na probíhající opravu již zakoupil nový motor i atypické pláště ze soukromého muzea.

Obec Nížkov přislíbila příspěvek na opravu a hasiči také jednají o pomoci s místními podnikateli. Nížkovští hasiči přivítají jakoukoli finanční pomoc na opravu této technické zajímavosti.

Ladislav Augustin

 

P1090617

Motor stříkačky

Čerpadlo stříkačky

Čerpadlo stříkačky

Motor a čerpadlo na podvozku stříkačky

Motor a čerpadlo na podvozku stříkačky